Online/internet terapi

                                          Online Terapi                                      
                                            
Online terapi ile ilgili yayınlanmış olan bir araştırma (The Lancet, 2009) bu yöntemle psikolog'la yapılan terapi'nin depresyon tedavisinde başarılı sonuçlar verdiğini belirtti.  Araştırma neticesi, 113 online terapi katılımcısından %38'inin ve geleneksel tedavilerine devam eden katılımcıların %24'ünün depresyondan kurtulmuş olduğu görüldü.  Sonuç olarak online terapi'nin faydalarının geleneksel terapi'den elde edilen faydalarla eşdeğer olduğu belirtildi.

Uzmanlar online terapi'nin psikoterapi alanında çok iyi bir potansiyeli olduğunu ve bilhassa yüz yüze terapi'ye katılma fırsatının zor olduğu durumlarda online terapi'nin bir çok kişiye erişme kolaylığı bu yöntemin gittikçe daha çok kullanılan terapi yöntemi olabileceğini belirttiler.  Psikiyatrist ve araştırmacı Dr. Gregory Simon (Seattle, Washington, ABD) yüzyüze konuşmakta zorluk çekenlerin ve utangaç bireylerin online terapi yöntemiyle daha rahat konuşabildiklerini açıkladı.

İnternet terapilerinin etkinliğini inceleyen geniş kapsamlı araştırma (Azy Barak, PhD, Journal of Technology in Human Services, 2008) online terapilerin terapötik etkinliğini onayladı.  Değerlendirme sonuçları online terapinin geleneksel terapiler kadar faydalı olduğunu belirtti.

Zürih Üniversitesinde (2013) yapılan bir araştırma online terapi'nin geleneksel terapi'den daha üstün olduğunu açıkladı.  Araştırma sonucu online terapi yöntemiyle tedavi gören katılımcıların % 53'ünün --geleneksel terapi'ye katılanların % 42'sinin-- terapi sonrası depresyon belirtilerinin yok olduğunu belirtti.

İnternet yaşamımızın değişik alanlarında önem teşkil ediyor.  İnternetin etkisi online terapi yöntemine imkan vermekte olduğu gibi hızla gelişmesine yol açmıştır. İnternet üzerinden terapi bireylerin ve çiftlerin kolaylıkla terapist'e ulaşabilmelerini ve gereken destek ve yardımı alabilmelerini sağlamaktadır.

Psk. Dr. Nil Alptekin